2023-12-14 15:54
,,Érdemes-e stratégiai célokat kitűzni?- A stratégiaalkotás és megvalósítás korlátai és lehetőségei" Dr. Csendes István
A Neumann János Egyetem (NJE) Gazdaságtudományi Kar (GTK) a hagyományainak megfelelően megkérdezi a részletekről kollégáit egy-egy kiemelkedő publikáció megjelenésekor, most Dr. Csendes Istvánt kérdeztük:
- Hol jelent meg és milyen terjedelmű a publikáció?
A publikáció a Vezetéstudományban (MTA A kategóriás folyóiratban) jelent meg, 8500 szavas 27 oldalas terjedelemben.
- Kik voltak a kutatásban az együttműködő partnerek, kik a társszerzők?
A cikket társszerzővel, Dr. Bocskor Ákossal írtam. Ákos az ELKH Társadalomtudományi Kutatóközpontjának munkatársa.
- Mi az új eredmény alapötlete?
Néhány éve kutatói érdeklődésünk a stratégia alapkérdéseinek irányába fordultak. Ezeket az örökzöld kérdéseket szerettük volna 21. századi kontextusban vizsgálni. Elsődlegesen a cikk címében is megjelenő kérdést azaz, hogy a hosszú távú stratégiai célok kijelölése, illetve az ezek elérését megcélzó stratégia megvalósítása napjainkban vajon érvényes koncepcióknak tekinthetőek-e.
- Mennyi kutatás, mi vezetett ide, milyen projekt vagy egyéb támogatás áll a kutatások mögött?
Akkortájt kutatótársam szociológusként, kiegészítő jelleggel, üzleti tanulmányokkal is foglalkozott. Először szakdolgozati projektjének keretein belül kezdtünk el a témával közösen foglalkozni. A cikk publikálásáig kb. 6 éves munkafolyamatról beszélhetünk. Ebben az esetben teljesen egyéni érdeklődésből eredő, egyetemi kutatásról van szó.
- Az elért tudományos eredmény milyen módon jelenik meg egyetemünk oktatásában, a hallgatók hogyan tudnak ebből további state-of-the-art ismereteket szerezni?
Számos tantárgy keretein belül találkozhatnak a hallgatók majd ezekkel az ismeretekkel. Hiszen az üzleti, gazdálkodástani tantárgyak sokszor utalnak a vállalatgazdasági, szervezeti alapokra. Ahol a stratégia igen fontos szerepet játszik.
- Az elért kimagasló eredmény milyen további kutatások alapjául szolgál, milyen új tudományos irányokat nyit meg?
A téma átfogó jellegéből adódóan számos további kutatásnak lehet referenciapontja. Ráadásul interdiszciplináris is. Hiszen a tisztán stratégiai kérdések keverednek a szervezet szociológiaiakkal, napjaink kontextusában pedig már az információ- és tudás-menedzsment béliekkel is. Ez utóbbi irány különösen érdekes, hiszen a kutatás a maga magas absztrakciós szintjén, de reflektál napjaink komplexitást, adatvezéreltséget előtérbe helyező trendjeire is.
- A hallgatóink milyen módon tudnak ebbe a kutatási témába bekapcsolódni?
Hallgatóinknak számos lehetőség adódik az NJE GTK kari kutatásokba bekapcsolódni, ennek talán legjobb formája a TDK részvétel, természetesen, ehhez a témához is bekapcsolódhatnak az érdeklődő hallgatók.
- Van-e valamilyen további érdekes különlegessége a kutatásnak és a publikációnak?
A publikáció beleillik az elmúlt években megjelent, néhány nagy tekintélynek örvendő, közismert stratégiai kutató által jegyzett, magyar nyelven megjelent átfogó elméleti munkák sorába. Továbbá, nagyon érdekes, hogy a különböző irodalmi források az idő előrehaladtával csökkenő stratégiai kudarcrátát tükröz (ld. az ábrát).
A publikáció az alábbi link-en olvasható teljes terjedelmében.
Köszönjük a beszélgetést, további eredményes kutatásokat kívánunk!