Vezetés és szervezés mesterszak

 

A mesterképzési szak ismertetése, célja
 

A képzés célja a vállalkozások, valamint a közszféra szervezetei számára olyan közgazdászok képzése, akik megalapozott és integrált szakmai ismeretekkel rendelkeznek a menedzsment széles területén. Megszerzett tudásuk birtokában képesek elemezni, tervezni, irányítani a versenyszektor és a közszféra szervezeteinek munkafolyamatait. Képesek újonnan felmerülő problémákat felismerni, elemezni és megoldani, miközben az egyéni és szervezeti tanulás megismert formáit használják, valamint az innovációra és a kreatív gondolkodásra való képességeiket hasznosítják. Felkészültek tanulmányaik doktori képzésben történő folytatására.

 

Jelentkezés, felvételi eljárás
 

A Vezetés és szervezés mesterszak a Gazdaságtudományi képzési területhez tartozik. A képzésbe való belépés feltétele alapfokozat megszerzése. A mesterképzésbe történő belépésnél előzményként elfogadott alapképzési szakok a gazdaságtudományok képzési terület alapképzési szakjai. 

Elfogadottak továbbá azok az alapképzési és mesterképzési szakok, illetve a felsőoktatásról szóló korábbi, 1993. évi LXXX. törvény szerinti szakok, amelyeket a kredit megállapításának alapjául szolgáló ismeretek összevetése alapján a felsőoktatási intézmény kreditátviteli bizottsága elfogad. A kredit megállapításának alapjául szolgáló ismeretek összevetése alapján a felsőoktatási intézmény kreditátviteli bizottsága által kért, a tanulmányok elvégzéséhez szükséges, a korábban megszerzett ismeret, kompetencia az alábbi területekről: 

  • módszertani ismeretek (matematika, statisztika, informatika);
  • közgazdasági ismeretek (mikro- és makroökonómia, nemzetközi gazdaságtan, környezet- gazdaságtan, gazdaságelmélet, gazdaságstatisztika, közgazdaság-elmélettörténet, gazdaságmodellezés, gazdaságpolitika, ágazati és funkcionális gazdaságtan, közösségi gazdaságtan);
  • üzleti ismeretek (vállalati gazdaságtan, gazdasági jog, marketing, pénzügy, számvitel, döntéselmélet és módszertan, üzleti etika, üzleti kommunikáció, adózási ismeretek, vállalati pénzügyek);
  • társadalomtudományi ismeretek (európai uniós ismeretek, közpolitikai ismeretek, gazdaságtörténet, szociológia, filozófia, pszichológia);
  • szakmai ismeretek (értékteremtő folyamatok menedzsmentje, vezetés és szervezés, üzleti tervezés, vállalkozásmenedzsment, stratégiai tervezés, controlling, emberi erőforrás gazdálkodás, vezetői készségfejlesztés, információs rendszerek).

A nem gazdaságtudományi képzési területről érkező felvételiző mesterképzésbe való felvételének feltétele, hogy a hallgató a korábbi tanulmányai alapján a felsorolt területeken legalább 30 kredittel rendelkezzen. A mesterképzésben a hiányzó krediteket a felsőoktatási intézmény tanulmányi és vizsgaszabályzatában meghatározottak szerint kreditpótlás keretében kell megszerezni.

A tanulmányi idő 4 félév. A nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvény 15. § (1) és (4) bekezdésében foglaltak figyelembevételével, továbbá a 49. § (5)-(7) bekezdésében és a nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvény egyes rendelkezéseinek végrehajtásáról szóló 87/2015. (IV. 9.) Korm. rendelet 54. § (4)-(8) bekezdésében foglaltak alkalmazásával a felsőoktatási intézmény képzési programjában és annak részeként a képzés tantervében, továbbá a tanulmányi és vizsgaszabályzatban, a képzéshez kapcsolódó ajánlott tantervben határozhat ugyanakkor a mesterképzési szak megszervezésének azon formájáról, amelyben a szak képzési és kimeneti követelményeiben meghatározott képzési idő a korábban megszerzett tudás értékelésére, a képzés módszereire, a kreditgyűjtésre egyedi rendelkezéseket tartalmazó tanterve szerint a tanulmányi idő 2 félév lehet. 

 

A mesterképzés kerete, szerkezete
 

A szakra vonatkozó képesítési és kimeneti követelmények elvárásai alapján:

A képzési idő: 4 félév.
A megszerzendő kreditpont: 120.
A képzés egységes, nem válik szakirányokra.

A mesterfokozat megszerzéséhez szükséges kreditpontok összetétele az alábbiak szerint került meghatározásra:

Az összegyűjtendő kreditek száma: 120 kredit
A szak orientációja: kiegyensúlyozott (40-60 százalék)
A Diplomadolgozat készítéséhez rendelt kreditérték: 15 kredit
A szabadon választható tantárgyakhoz rendelhető minimális kreditérték az oklevél megszerzéséhez előírt összes kredit legalább öt százaléka (6 kredit). 

A szakképzettséghez vezető tudományágak, szakterületek, amelyekből a szak felépül: 

  • gazdaságtani és társadalomtudományi ismeretek (marketingmenedzsment ismeretek, pénzügyi ismeretek, matematikai-statisztikai módszerek és elemzések, kvantitatív döntési módszerek, kutatási módszertan, vezetői üzleti gazdaságtan, gazdaságpolitika) 15-30 kredit;
  • vezetés és szervezés szakmai ismeretek (szervezetelmélet, szervezeti magatartás és vezetés, stratégiai menedzsment, változás- és tudásmenedzsment, projektek menedzselése, termelés- és folyamatmenedzsment, integrált információs rendszerek irányítása, controlling) 20-30 kredit.

Nyelvi követelmény: KÖZPONTILAG TÖRÖLTE A JOGALKOTÓ 2022. DECEMBER 31. DÁTUMMAL.

A képzés tantervi követelményeinek teljesítése után a hallgatók záróvizsgával fejezik be tanulmányaikat. A diplomamunka megvédése és a sikeres záróvizsga után szakképzettséget szereznek melynek 

  • végzettségi szintje: mester- (magister, master; rövidítve: MSc-) fokozat 
  • szakképzettség: okleveles közgazdász vezetés és szervezés szakon
  • a szakképzettség angol nyelvű megjelölése: Economist in Management and Leadership

MINTATANTERV nappali és levelező 2026. szeptember 1-től.

Szaktájékoztató füzet IDE kattintva érhető el.

Szaktárgyi felelős és elérhetősége: Prof. Dr. Illés Bálint Csaba illes.b.csaba@nje.hu

Az oldal frissítésének dátuma: 2025. június 27.